Już po raz 7, w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych w katedrze p.w. św. Stanisława Kostki zgromadziła się młodzież Archidiecezji Łódzkiej, aby wspólnie na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem wpatrywać się w postacie świętych, którzy są drogowskazami na drodze do świętości.

-Tematyka tegorocznej Nocy Świętych, to nawiązanie do popularnej gry w scrabble, podczas której ujawniają się postacie trzech świętych (św. Rita, św. Maksymilian, św. Jan Bosko). – mówi Anna Augustyniak. Przyzywając ich wstawiennictwa, uczestnicy spotkania modlili się dla siebie o trzy dary: pokorę, zaufanie i radość, które cechowały tych świętych – dodaje uczestniczka spotkania.

Zgromadzona młodzież wraz z chórem śpiewała pieśni uwielbienia, a z prowadzącym modlitwy – ks. Marcinem Majdą, moderatorem Ruchu Światło – Życie, modliła się przez wstawiennictwo świętych o Boże dary dla siebie.

Noc świętych, to katolicka alternatywa dla cieszącego się coraz większą popularnością Halloween. Jak podkreślają księża – chodzi o to, by zamiast fascynacji śmiercią, pokazać młodym ludziom piękno świętości.

-Zdarza się, że wspominamy świętych i na tym poprzestajemy! – mówił ks. Paweł Bogusz w czasie nabożeństwa. Święci to nie historia. To nie jest tylko historia! To jest ta noc, w czasie której chcemy im oddać cześć – wigilia Wszystkich Świętych. To jest mobilizacja, żeby ta historia się nie przerwała! Na świętych nie mamy patrzeć tylko z zachwytem, ale oni mają być dla nas drogowskazem do naszej świętości. – podkreślił archidiecezjalny duszpasterz młodzieży.

Katolicka inicjatywa Nocy Świętych z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem młodych ludzi. W tym roku w katedrze można było spotkać tych, który są tu co roku, ale także tych, którzy przyjechali po raz pierwszy.

– Jestem na Nocy Świętej po raz pierwszy. – mówi Paweł Urbanek. Dowiedziałem się, że jest takie spotkanie i wraz z kolegami postanowiliśmy tutaj przyjść. Jest tutaj bardzo przyjemna atmosfera i czuć obecność Pana Boga. – dodaje gimnazjalista.

– Każdy z nas ma swojego świętego patrona, a dzisiejsza noc jest im poświęcona, dlatego tutaj jestem. Przyszedłem do katedry, aby modlić się i prosić, by mój patron się mną opiekował. – tłumaczy Tomasz Tokarczyk, student Politechniki Łódzkiej.

Uczestnicy modlitewnego spotkania mieli możliwość skorzystania z sakramentu pokuty, duchowo przeżyć spotkanie z Chrystusem Eucharystycznym w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu oraz wyśpiewać litanie do wszystkich świętych, oddając cześć tym znanym i tym mniej znanym świętym.

Po zakończeniu wspólnej modlitwy młodzi uczcili relikwie świętych, których wstawiennictwa przyzywali.

Wychodząc z katedry, każdy z uczestników spotkania otrzymał scrabbla z literką, która ma być konkretnym zdaniem dla tej osoby. – Noś tę literkę przy sobie, może w portfelu, może w kieszeni i niech ona ci przypomina o tym, nad czym masz pracować, co masz w sobie zmieniać. – zachęcał ks. Bogusz.

Noc Świętych w katedrze łódzkiej odbywa się od 2011 roku, a organizatorem jej jest Wydział Duszpasterstwa Archidiecezji Łódzkiej.

źródło: Archidiecezja Łódzka